Két díj a MOST FESZT-en
A március 20. és 24. között zajló MOST FESZT öt napja alatt összesen tíz stúdiószínházi előadást és monodrámát láthatott a tatabányai közönség a Jászai Mari Színházban. A fesztivál hagyományait követve a meghívott produkciókat szakmai zsűri értékelte, amelynek Molnár Piroska színművész, Gyarmati Kata dramaturg és Török Ákos újságíró volt tagja.
A fesztiválon a Szkéné két előadással is képviseltette magát, a színház legfrissebb Háy-bemutatója, A lány, aki hozott lélekből dolgozott, illetve a Hegymegi Máté rendezte Woyzeck szerepelt a programban. Ez utóbbi produkció felhívta magára a zsűri figyelmét is: az alkotócsapat a legjobb stúdiószínházi előadásnak járó elismeréssel, a címszereplőt alakító Major Erik pedig – aki jelenleg a Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves hallgatója – a legjobb alakítás különdíjával gazdagodott.
„Mindig különleges esemény bemenni a Szkénébe, újra találkozni a többiekkel, a közösség egy pillanat alatt megszületik, utána nyilván a próbák és az előadások még egy csomó meglepetést tudnak okozni. (...) Nehéz minden este megugrani azt, amit a próbafolyamat alatt sikerült elérni, és közben is sokat fejlődnek bennünk ezek a szerepek. Én azt szeretem, ha minél kevesebb dologra emlékszem abból, ami a színpadon történt.” – nyilatkozta a fiatal színész a Fideliónak adott interjújában.
Az, hogy a Woyzeck előadásról előadásra képes meglepetést okozni, természetes is, hiszen Büchner szilánkos, töredékekből összeszőtt történetét lehetetlen a maga teljességében felfejteni. Az elmúlt majd két évszázadban számos társulat eredt a Woyzeck-rejtély nyomába – az idei évadban csak Budapesten 4 színház tűzte műsorára –, így a nézőknek is újra és újra meg kell válaszolniuk a lét peremén tengődő, önmagát elveszejtő ember sorskérdéseit.
„Nem véletlen, hogy ezek a történetek újra előkerülnek. Ami nagyon érdekelt, hogyan tud az ember egy olyan szűk körben is magányos lenni, mint amilyenben Woyzeck él. Ez a trepljovi kozmikus magány. Hogy mi vezet el odáig, hogy az ember olyan dolgokat tegyen meg, amiket józan-ésszel nem tenne meg, hogy azt pusztítsa el, amit a legjobban szeret. Mi minden kell ahhoz, hogy egy alapjában véve nem bolond, csak labilis ember – mert az előadással mi azt állítjuk, hogy nem volt az –, szóval, mi tudja kibillenteni az embert annyira, hogy a realitás összefolyjon a vízióval, a rémképekkel.” – fejtette ki Hegymegi Máté a Kutszegi Csabának adott interjújában.
Az alkotócsapat április 5-én a Szkéné-beli előadást követően együtt igyekszik megválaszolni a fenti kérdéseket, emellett részletesen mesélnek majd a töredékes szöveg nehézségeiről, a rendezői alapgondolatokról, az előadás különelges látványvilágáról, és persze a közös munkafolyamatról is. A közönségtalálkozót Gács Anna irodalomkritikus, eszéta moderálja, a belépés ingyenes.