Színházak Éjszakája a Szkénében
15.00 Conor McPherson: Eleven éjszaka
fordította: Totth Benedek
felolvasószínház a Nézőművészeti Kft. februári bemutatójából
Egy magányos, ötvenötéves férfi telefonon keresztül próbál visszatalálni a gyerekeihez, akiket elhagyott, miközben vénségére beleszeret egy csapzott, szomorú kis prostituáltba, akit hirtelen felindulásból megmentett a stricije karmai közül.
Egy hetvenéves férfi megpróbál dűlőre jutni elhunyt felesége emlékével, saját halálfélelmével és a házában eluralkodó káosszal.
Egy negyvenéves, hajléktalan, lassú és túlérzékeny férfi, aki „mindig, mindenkihez képest le van maradva nyolc vagy tíz perccel”, virágágyásból lopott fehérrépákkal és ezoterikus idézetekkel próbál közel férkőzni azokhoz, akiktől biztonságot remél, és egy ágyat, ahol elalhat éjszakára.
Egy pszichopata, szadista strici kalapáccsal és vámpírfogakkal riogatja a környezetét, miközben attól fél, hogy elveszíti az egyetlen embert, akihez valóságos kapcsolat fűzi.
És a sok horzsolt, szeretetvágyó férfi között egy nem kevésbé horzsolt és szeretetvágyó utcalány egy pillanatra menedéket talál, aztán akaratlanul is felrobbantja e kompromisszumos, napról napra működtetett, de mégiscsak megszokott együttélést.
Conor McPherson ünnepelt ír dráma- és forgatókönyvíró, darabjai számos díjat nyertek, a The Night Alive (Eleven éjszaka) 2013-ban elnyerte a New York-i színikritikusok díját a Legjobb Dráma kategóriában, műveit Londontól a Broadwayig számos színház tartja műsoron. |
A gát című darabját nálunk is nagy sikerrel játszották a Nemzeti Színház és a Kaposvári Csiky Gergely Színház koprodukciójában, a Tengerent a Bárka Színházban. Szövegei egyszerre mulatságos és poétikus, érzékenyen megrajzolt portrék a peremhelyzetre szorult személyiségekről, és sajátosan ötvözik az abszurd humort a földöntúlival, a transzcendensbe vetett hittel.
felolvasnak: Mucsi Zoltán, Fodor Tamás, Katona László, Kovács Krisztián, Simkó Katalin
rendező: Koltai M. Gábor
17.00 Ég és föld között
összművészeti séta Görbe Márk művészettörténész vezetésével
(találkozó a Gellért téren, a Budafoki út és a Műegyetem rkp. sarkán a CH épület kapujában)
A séta során megismerjük az ország talán legkülönlegesebb elhelyezkedésű színházának, a Szkénének a történetét. Megtudjuk, hogyan vált Műegyetemi Irodalmi Színpadból alternatív színházi központtá, melyet ma már olyan társulatok fémjeleznek, mint a Pintér Béla és Társulata, a Nézőművészeti Kft. vagy a Forte, és olyan színészek, mint Csákányi Eszter, Mucsi Zoltán, Scherer Péter vagy Fodor Tamás. Nagy hangsúlyt helyezünk az intézményt befogadó épület – a Műegyetem történetére is, így a séta folyamán nem csak a színház közönség elől elzárt területeit térképezzük fel, hanem az egyetem építészeti, képzőművészeti szempontból érdekes látnivalóit is felkeressük.
19.00 EztRád extrákkal
„Előadásunk egy zenés színházi kísérlet a világról alkotott benyomásaink alapján: a nézővel való aktív játék sok humorral, zenével és talán annál is több felkiáltó- és kérdőjellel. Az előadás szövegének létrehozásában Csányi Vilmos, Dragomán György, Tasnádi István, Vinnai András és Háy János is segítségünkre volt.” Nézőművészeti Kft.
Játsszák: Parti Nóra, Katona László, Kovács Krisztián, Molnár Gusztáv, Mucsi Zoltán, Scherer Péter, és meglepetés vendégek
rendező: Scherer Péter
-------------------------
A programok karszalaggal látogathatók, amit a programban résztvevő színházak szervezési osztályán vagy jegypénztárában, illetve a www.szinhazakejszakaja.hu és www.jegy.hu oldalon lehet vásárolni. Az online vásárolt e-ticketet (vouchert) is karszalagra kell váltani, melyet kinyomtatva színházunk szervezési osztályán vagy jegypénztárában lehet beváltani.